Staff

Matt Bertram

Headmaster

Bruce Smith

Deputy Headmaster

Dave Russell

Senior Master

Del Whyte

Senior Master

Kirstin Taylor

Senior Master

First Name Last Name Role
Robert Arrell HOD Languages e-mail
Michael Ashby HOD General Science e-mail
Grant Bundle HOD English e-mail
Aidan Callaghan HOD Technology e-mail
Tim Cameron HOD Social Studies / History / International Director e-mail
Jo Double HOD Learning Support (English) e-mail
Stu Gourdie HOD Mathematics e-mail
Matthew Hardy HOD Science / Biology e-mail
Sarah Hargrave HOD Art e-mail
Ashton Johnson HOD Geography e-mail
Bojan Madzunarov HOD Music e-mail
Peter McGlashan HOD PE e-mail
Rex Newman HOD Agriculture e-mail
Michael O’Connor HOD Chemistry e-mail
Layton Onekawa HOD Accounting / Economics e-mail
Pohatu Paku HOD Maori e-mail
Wayne Rathbone HOD Junior Mathematics e-mail
Gary Smale HOD Senior Mathematics e-mail
John Stapley HOD ICT e-mail
Catherine Treleaven HOD Food Technology e-mail
Nick Williams HOD Physics e-mail
Terry Wyatt HOD Graphics e-mail
First Name Last Name Role
Hayley Double Dean – Hawke / Mathematics e-mail
Greg Jackson Dean – Scinde / Physical Education e-mail
Ashton Johnson Head of Hostel e-mail
Carola Laurs Careers e-mail
Kevin Martindale Dean – Clyde / Classics / Timetable e-mail
Stacey McNeill Guidance Counsellor / Careers e-mail
Jeff Pinfold Dean – Napier / Mathematics e-mail
Rob Silver Guidance Counsellor e-mail
Emma Tarrant Dean – Napier / English e-mail
Shannel Tamati-Herrick Dean – Clyde / Geography / Social Studies e-mail
Simon West Dean – Hawke / Sports Director / Physical Education e-mail
First Name Last Name Role
Jan Appleby English e-mail
Evan Ball Mathematics e-mail
Murray Barker Geography / Gateway e-mail
Katherine Bertram Art e-mail
Julie Bewick Science e-mail
Tony Brosnan Science e-mail
Grant Bundle English e-mail
Luke Buxton English e-mail
Gary Coetzee Graphics / Tech e-mail
Sarah Collins SCT / Languages / English e-mail
Amanda Demanser Food Technology e-mail
Bishop Edwards Mathematics e-mail
Sam Englebretsen History / Social Studies e-mail
Paul Garland Technology e-mail
Robert Gunn Physical Education e-mail
Eden Hamlin ICT e-mail
Keith Harrison Mathematics e-mail
James Heuser Mathematics e-mail
Paul Jackson Mathematics e-mail
Glenn Jones Technology e-mail
Steve Julian Science e-mail
Steven Lochhead Physical Education e-mail
James Lord English e-mail
Bevan Lynch Physical Education / Science / Agriculture / Social Studies e-mail
Kenneth Marshall Technology e-mail
Rita McCaughan English e-mail
William Mead Geography / Social Studies e-mail
Adam Moffitt Technology e-mail
Mark Riddell Accounting / Economics e-mail
Tracy Robins English e-mail
Alani Samia Physical Education e-mail
Maxine September English e-mail
Emma Smith Science e-mail
Rachael Sweetapple English e-mail
Nick Sye Science e-mail
Caitlin Wealleans Science e-mail
Dion Whaitiri History/Social Studies e-mail
Trina Wills Art e-mail
First Name Last Name Role
Norma Bellamy Receptionist
Ngaio Blackwood Head Librarian / Publications e-mail
Paul Buckley Gardener
Liz Campbell Uniform
Dianna Chamberlain Science Tech.
Julie Gourdie Receptionist e-mail
Rachel Hammond Teacher Aide
Sarah Helg Tea Lady
Geoff Hollywood Groundsman
Michael Jones Finance Manager
Raylene Kerei Guidance Counsellor
Kirsty McCallum Sports Administrator e-mail
Jeanine Newsome Canteen Manager
Bronwynne Oliver Teacher Aide
Mike Pawson Hostel Caretaker / Grounds
Marie Pullan Library Assistant
Mike Pawson Hostel Caretaker / Grounds
Geoff Pyott Property Manager
Brendon Ratcliffe Director Rugby
Karoline Roberts Arts Administrator
Dave Russell Caretaker
Barbara Stewart Finance
Kerrie Taylor Matron / International Homestay e-mail
Zack Taylor Teacher Aide
Lynnette Tully Accounts Manager e-mail
Jayne White Office Manager, Board Secretary, and Headmaster’s PA e-mail
Silvia Williams Finance
Regan Wootten Hostel catering Manager e-mail